Микола Сокирко і Вільям Нолл під час інтерв'ю, 1993 с. Шевченкове Черкаська обл.
Усна історія української селянської культури 1920-1930 pp
В 1993–1995 роках група з десяти українських дослідників ГО «Центр досліджень усної історії і культури» під керівництвом д-ра Вільяма Нолла провела широкомасштабне дослідження трансформації громадянського суспільства в селах України, що відбулася під пресом агресивної радянської кампанії з колективізації та Голодомору 1932-1933 років.
Метою проєкту був збір інформації про життя українського села до, під час, а також після колективізації. Використовуючи спеціально розроблений детальний запитальник, дослідники записали близько 400 інтерв’ю з селянами старшого віку в центральній та східній частинах України. Зібрані свідчення служать першоджерелом для аналізу драматичних соціокультурних змін 1920-1930 рр.
Вибрані інтерв’ю (приблизно чверть з усіх записаних) були представлені у монографії Вільяма Нолла «Трансформація громадянського суспільства. Усна історія української селянської культури 1920-30 років» (Київ: РОДОВІД, 1999). Книжка стала живим голосом тих свідків, що пережили великі зміни в Україні, і джерелом для багатьох вітчизняних та західних дослідників, документалістів, істориків.
2023 року вийшла англійська версія цього видання у видавництві McGill-Queen’s University Press (Канада) – The Transformation of Civil Society: An Oral History of Ukrainian Peasant Culture, 1920s to 1930s.
Області дослідження: Харківська, Сумська, Полтавська, Черкаська, Київська, Чернігівська, Вінницька.
Дослідники/ці: Вільям Нолл, Валентина Борисенко, Лариса Новикова, Віра Зайченко, Галина Корнієнко, Микола Корнієнко, Антоніна Палагнюк, Лідія Лихач, Владислав Паскаленко, архівіст Сергій Кривенко.
Вперше всі збережені інтерв’ю викладені на онлайн платформі «Великі трансформації».