Всі записи
Усна історія

Чуйко Ганна Трохимівна, 1911 р. н.

Село Сунки Смілянського району Черкаської області
Інтерв’ю записав Микола Корнієнко, 1993
album-art

00:00

— Вас як звати? як вас звати?

— Ганна Трохимівна.

— А прізвище ваше як?

— Чуйко. 

— А ви народилися у цьому селі? у Сунках?

— У цьому. У Сунках.

— А як той куток називався, на якому ви народилися?

— Завадівка.  

— А які ще кутки є в селі? як називаються?

— Це Завадівка. А туди як пройти, то Гнатівка там, там багато фамилій було, то Гнатівка. А це Завадівка, то не знаю, по якому то воно. А туди за городами то називається так, і Бабаківкою називали, і Папушівкою. Бо там Папуша жив, і Бабаки жили. Пани були. Це по фамілії прізвище таке. А туди далі то я вам вже й не скажу. Туди, по той бік ставка, то Заводянівка називалась. А як їхать на Гусаківку, отуди вулиця, то Перегонівка, то там було те, ну, таке населялися там люди, там з усіх.
А оце го куток, то це мені мій батько розказував, шо, хто там ще не робив, а вже, як кончилася панщина, так хто на панщині робив, так це із цього краю оце од тії вулиці, то це наділяли землю. То материному батькові, по материній тій, Натальченки, то один робив панщину, а другий ледачий був, п’яндика. Як і тепер, ну тоді менше було п’яндиків. То оце наділяли, хто на панщині робив, на цей куток. А тому, шо не робив, тільки 6 соток, і січас жінка занімає наділ за те, шо він не робив. А він, де оце січас закусочна, там була хата, то там на тім місці був дід. Це Натальченко був, а його звуть було Каленик, так їх звали Калєпа, і тепер внуки і правнуки, всі кажуть Калєпи.

— А з якого ви року будете?

— 11-го. 

— 11-го. А от я хотів запитати, а ваше дівоче прізвище як було?

— Та я замужем не була.

 

— Не були. А маму вашу як звали?

— Христя Савівна.

— А дівоче прізвище її яке було?

— Дівоче Чумаченко, мамине Чумаченко.

— То вона була із цього ж села також?

— А оце по той бік берега ото хати, то звідтіля моя мати. 

— А ваша сім’я вся жила в одній хаті? ще з батьком як жили.

— Уся, вся.

— А в вас хата була велика? на одну половину? на дві?

— Була, батько розказують, хата така, шо в нас є, вони як женилися, сім’я в батька велика була, а хата  маленька була. То вже батько як оженився, в Києві служив 5 год. Бо він був і неграмотний, а казали, шо він і читав, і писав. То оженивсь, то батько там, через одну хату, там батькова батьківщина. А материна оце батьківщина.
То батько пішов звідтіль у прийми. Там 3 брати їх було. То самий менший остався на батьківщині, а самий старший тепер построївся дальше, двухетажний дом. То вигін був, де то ото. І там тоже вигін був. Тут так ото, де багато було братів то шо, то по вигонах строїлись. То це мені дядько за них розказували. А той не робив, то йому тільки 6 соток дали. А хата була, де оце   закусочна, то там хата була їхня на вигоні считайте.

— То батько ваш тут потім хату будували, да?

— Батько пішов, як прийшов з армії, пішов на лісничество робить, о, робив лісничим, тоді ж машин не було. Це вже після того зробив на другій половині хату. Батько сам робив.

— А хто вважався главою сім’ї в вас? батько чи мати?

— А батько!

— Батько? і грішми батько розпоряджався?

— Да!

— А чим батько займався от у вас? 

— Чим?

— Ще до колгоспу.

— Бички держав. Возили дрова, аж із Графського того ото віз осюди. У цю больницю Семашка.  Тоді возили кіньми, мужик тут. А ця ж дорога така крута була, де тепер це. То було бичується на ту гору, і цілий день! В 4 часа коні годували, і в ліс!

— І то вони цим заробляли собі, да?

— Да, то такі, які тоді ті заробітки були. А мати, було дівчат, то сама старша, то та пішла заміж у 20-м годі, ткали. Собі ткали і людям ткали. І це така маленька хата, а два верстати стояло. Так один стояв, а другий отак. То в мене і січас і на горищі верстат, і те, шо начиняли вони.

— Так вони ткали і продавали полотно?

— Людям ткали, не продавали. В нас сім’я велика була.

— А люди за це шось платили, чи ні?

— А платили!

— А чим вони платили, ви не пам’ятаєте?

— Грішми.

— Грішми, да?

— Грішми. То там батько то до 33-го году жив, а в 33-му вмер.

— З голоду вмер?

— Із голоду.

— А до колгоспу скільки в вас землі було?

— Усього? В матері було 3 десятини, а батькової 1 десятина. Бо тут тільки дочки були, синів не було. То повиходили заміж, а мати осталася із своєю матір’ю, і з бабою, ше й сестра.

— А чим батько займався ще, крім того, що дрова возив? Може, він діжки робив? чи гончарством займався?

— Ото все він кіньми.

— А на базар нічого не возили продавати? не продавали? 

— Знаю, один год була ціла десятина баштану, то баштанові возили. То це один год був.

— А оце після голодовки 33-го року щось возили продавати на базар?

— Нічого! ми ж тільки з матір’ю осталися!

— А в вас був такий фруктовий сад коло хати?

— А був отуди.

— А ви продавали шось із яблук там, із слив?

— Та ні!

— А ви вирубували садок оце, як податки були високі?

— Старе вирубали. Йому ж треба толку давать. А тепер там заросло, то нарізали ми.

— А ваша сім’я ще, як жили ви з батьком, то вона належала до яких? до багатих там? до бідніших? чи до середняків?

— До середніх.

— До середніх, да?

— До середніх. Тільки батько не хотів іти в колгосп, кажуть — с ким же там робить? з отими п’яничками? з отим, шо воно не старається, шоб робить, а тільки так. А вони так, ну, в общем, построївся батько і в економії було гарно. І тут була повіточка гарна. І тут топтана була гарна і сарай. Та, все взяли. Ото, як колгосп став, то тут і коні держали в тім сараї, а в клуні.

— То в вас усі пішли в колгосп? чи були такі, що не пішли в колгосп? 

— Та, скільки ж нас, як у нас тільки я осталася та сестра, то пішли в колгосп. А батько мій, а батько вже старий був.

— А в селі були такі, що не пішли ще в колгосп?

— То я не знаю, мабуть, і не було таких, шоб не пішли в колгосп. Усі були в колгоспі. Єсть такі, шо повиїжджали з села, та не пішли в колгосп. 

— А як до тих ставилися, хто не пішов у колгосп?

— Та як же? позабирали все, а ти живи, як хочеш. Та й усе.

— А як же люди жили, якщо вони не ходили в колгосп і не мали заробітку ніякого?

— А я ж пішла в колгосп. У 33-м я ходила на ліснічество на роботу. Там харчували, давали 600 грам хліба і їсти варили. То я так, 200 грам рано получу, то я його з’їм, я його не розкуштую, який і він. І вдень. А ввечері вже я беру той суп, і ті 200 грам та несу батькові та матері додому.

— Чуєте, бабо Ганно, а от хто проводив колективізацію? це свої чи чужі були?

— Свої. То може дівчата сюди приходили у колективізацію . А забрали все, не було нічого! Правда, були подушки, та невістка в тій хаті жила, брат жив, та лежала больна. То так, шо туди вкинули у хату до неї, де вона лежала больна, то те осталося. А то ж у нас і рядна були! й полотно було, бо мати пряли, ми всі пряли. В нас оце так — в матері прядка, в Пашуньки прядка, і в Маньки. А хлопчики, шо вони прядуть же на полотні, то їздять батько аж у вугли, та там беруть кужелиці. Як уже валки скручені, то самої меншої сестри вал пряли на рядна. То отаке го тоді все було.

— А що платили в колгоспі, як ви пішли в колгосп на роботу?

— Ой! шо ж тоді платили! По 200 грам проса давали на трудодень.

— А де брали гроші на одяг, на взуття?

— Та яке тоді взуття було та одяг?

— Самі виробляли його? 

— Да. Ото шили такі бахили і калоші клеїли. Пока валянки не почали шити, то в такому ходили.

— А от було таке, щоб у колгоспі крали? тоді.

— Так машинами ж! Тільки не оті, шо тут роблять крепко, а голова колгоспу, бригадір. Аж тепер виявляється, і цей сторож розказує, сусід був, та вже вмер. То до його ходив там ну один чоловік, він із того прийшов з фронту ранєтий, а його поставили сторожем. Нє! і баби ходили красти!  отуто із нашого куточка то ніхто нікуди не ходив. А туди з Бабаківки було назбираються і йдуть уночі на токи. І там на тім кутку та жив брат двоюрідний, та вони собі понаносять уночі, а в його ж сімя! І він такий мужик гарний, здоровий, в колгоспі ж не платять.
А потом, це вже я змішала, оцей же розказує шось, а з цього ж був, сторожив. Приїжджа машина — зроби, шоб тебе тут не було. І мовчи, бо тебе не буде. То я, каже, через міст та на Бугаївку, там в його дівчина. А вони понабирають і кажуть — бендерівці були всю ніч, бендерівці! А той голова сільради, він сам глобинський. А цей учитель був. І їм видали ружья, і тому, й тому. Вам видали ружья, ідіть стережіть! То вони підуть, сидять-сидять ніч одну, другу! Та шо ж ми будем сидіть? Вони підуть, а вони вже знають, шо ті пішли. Так і жили, понаживалися. А він ше один є, а то повимирали уже.

— А чого то бендерівців згадували?

— Ну, так чого, я не знаю, чого вони на тих бендерівців.

— А ви хотіли б мати таке господарство, як ваші батьки мали?

— Нє.

— А чому?

— Мені луче в колгоспі.

— А чому луче в колгоспі?

— Ну, я собі одробила, получила. Як оце вже останнє, як оце го було, та й хліб получала, та й гроші які получала. Та дадуть підвіду, та й виорю, і орали. А як хазяйнувати, то це багато треба усього.

— Сільського попа слухалися?

— Тепер?

— Нє, раніше. Тоді ще, як ви малі були.

— Був батюшка, то було ходили з молитвою, то шо.

— То його всі слухалися люди?

— Не знаю, я була мала. А з батьком бігала до церкви.

— А в вашім селі отаких хазяїнів, багатих людей, було багато в селі?

— Шо порозкуркулювали їх?

— Да-да-да!

— Це Коваленків порозкуркулювали. На  нашім кутку тільки одного вивезли із сім’єю. То його хто й зна, де діли. Жінка в дорозі вмерла. А сім’я, було 3 хлопці, а то дівчата, та поверталися вже. Вже оце го колективізація. Ну, вже вимерли. То тут у нас тільки одна сім’я була така, шо вивезли.
Він не багатий був, тільки він ж занімався політікою. Політікант був якийсь. Десь вони збирались в лісничій, бо це ж батько було кажуть, шо Яким всю ніч дома не був. А він батькові признавався, і батька мого приглашав у ту компанію, шо лісничий в Смілі, і ше там якісь. А він один із цих. Яка власть є, такій треба й підчиняться.

— Як ви ще були молоді, то по кутках у вас співали дівчата?

— Ох! і співали ж! 

— А як називаються голоси, якими співали? Перший? другий? нижній? верхній?

— Просто — Настя, горій!

— А на скільки голосів співали у селі в вас?

— По-всякому. А тепер оце, як.

— Чи були такі жінки, що найкраще співали тоді от?

— Були. Осьо го через дорогу. То це ця на вулиці співала, тягла. А там далі, то та, шо в церкві співала.

— А тих жінок на весілля запрошували співати?

— Отут уже я не знаю.

— Кухарки були у вас в селі? Що це по обідах ходили варили?

— Були, були, ну я не знаю. Я знаю, шо, як у нас свальба малася буть, то одна прийшла, каже — я пособлю тобі куховарить. А я, шо робити, в мене є своя сім’я. То сами готовили, не кликали шоб.

— А які були музиканти на весіллях тоді?

— А гармошка була, та й все.

— А скрипки не було?

— Ні.

— Не було. А що цим музикантам платили?

— Не знаю.

— Чи їм платили до того, як вони будуть грати, чи після того?

— Та мабуть після того.

— А їм рушники давали додому? або горілку?

— Оцього я не знаю.

— А в вас в селі шинок був? не пам’ятаєте? шинок!

— Як я була, то шинків не було.

— А де вони ділися?

— Не знаю, де подівалися, не знаю. 

— А старці в вас в селі були, ходили? старці.

— Ходили. Найбільш ходили із Головнятина, ну, заходили діти, а то і старики. То сходилися із Головнятина. А тепер люди там краще живуть, як у селі в нас.

— А були такі, що ходили грали й співали?

— Не знаю.

— А щоб жінки ходили й чоловіки, то були такі?

— Ні.

— А сліпі ходили?

— Тоже ні.

— Тоже ні, да. А з вашого села старців не було?

— Оце були послі войни. Тут одна жінка, в неї було 4 дочки, та вона сама гуляща, а діти голодні. То вони на Плескачівку ходили просить хліба. 

— А оце під час колективізації цих старців не розганяли?

— Ні.

— Ніхто їм не забороняв ходити?

— Вже як колектівізація стала, то на полі їсти варили, о. То ходили з-за того на роботу, шоб там поїсти шоб не буть голодним.

— А після війни старці ходили?  

— Не ходили.

— Ні. А церкву в селі в вас закривали?

— В церкву в нас були тоді навозили зерна, й усе. А люди розібрали ікони, то шо. там такий був немб наче позолочений, ікони, то те позабирали все. Не знаю, куди. А потом вже в войну, вже німці були, одкрили церкву. Ремонт поробили кой-який. Та й як оцей батюшка, шо січас уже як прийшов, приїхав, він десь був на тому, на сєвєрі. То зробив церкву так, як церкву.

— А я хотів запитати, а хто співав на похоронах, коли не було попа у вас в селі?

— Ніхто не співав. Ой, Господи, тоді, як ото в 33-му мерли, то ніхто їх не співав, і по 3 душі в яму кидали разом.

— А в вас в селі колядували?

— В нас не ходили колядувать. не ходили. В мене в пам’яті, я поїхала до племенниці, чую — колядують.

— Оце до колективізації весілля були довші, ніж після колективізації? Ну, свальби.

— Та, починають, тоді було з неділі починається весілля, а тепер із суботи. То тоді було до вівтірка три дні. А тепер починається в суботу, неділя, а понеділок уже курятина. По три дні і тоді, й тепер.

— А в вас, як будували хату ще колись раніше, то всі родичі збиралися допомагати?

— То я тоді не знаю.

— А на весілля всі родичі сходились?

— Ну так, кого кликали, то ті й приходили.

— А дівчину обов’язково сватали перед весіллям?

— Ну да, ну да.

— А вона брала прізвище чоловіка потім?

— Да.

— А дітей хрестили в 20-ті роки? 

— Хрестили.

— А потім пізніше вже, як церкву закрили?

— Як тут церкву закрили, то хто хотів дітей хрестить, то десь носили дітей хрестить, і той.

— А було таке ще тоді, як ви малі були, щоб чоловіки й жінки розлучалися? Ну, розходились.

— Я тоді не знаю такого.

— А хто доглядав батьків старих колись?

— А хто ж? сини! Хто коло батьків жив.

— І хоронили їх де? на цвинтарі хоронили?

— Да.

— А в селі гончарі були?

— Було багато.

— Багато. А ви не пам’ятаєте, скільки їх було десь до війни?

— Це на тому краю все гончарі. І зробили таку сильну гончарню. Бо й я робила, сушила горшки. Це вже в 34-м годі, мабуть. То літом я на буряках, а на зиму йду в гончарню сушить горшки. То робили якось ті горшки до організації Смілянської. Головою тії гончарні був смілянський чоловік. А гончарі були селянські наші. Багато було!

— То це був як, вона була як при колгоспі?

— Ні, так, як не при колгоспі. А потом колгосп забрав її. А тоді розвалили.

— То коли розвалили?

— Ну, вже перестали там горшки робить, то вже тоді. А тепер не роблять.

— А що платили у цій колгоспній гончарні колись?

— Та платили тоді харашо.

— А що саме?

— Ну, од виработку, од виработку.

— А яка норма була, не пам’ятаєте? 

— Не пам’ятаю.

— А де дівали посуд той, який виробляли?

— Возили десь у Смілу, і далі возили. А то було на Тетеров беруть баби, та на плечі, та на плечах носили ті горшки. У них не було гончарні, це після войни, після войни. Отам в войну усе ж порозбивалося, нічого. Так вона ото прийде та на Тетеров набере. Там такі кастрюльки не роблять. Та набере, заплатить йому, і несе.
А тоді таку кирпічину дадуть, а я її в горшок і всуну (сміється). А вона носить-носить! Коли бачить — кирпічину носить! Приходить — хто в вас таке робить? я це тобі вже буду доручать. Кажу — добре, я буду глядіть, шоб вони не всунули. А воно як не є, вона тільки пішла туди набирать собі горшків, а ми між ними кирпічину! шуткували. Оце такі шутки.

— Бабуся, а цеглу у вас робили в селі?

— Кого?

— Цеглу? цеглу!

— Та зробили цегельню, тільки не робили.

— А чого не робили?

— Не хотіли мабуть. Не знаю, чого. Це вже в колгоспі, як колгосп був.

— А черепицю?

— І черепиці нє. Гончарню це тут були зробили, то почали робить. Нє, це тоді гончарня була, а після неї.

На мапі