Всі записи
Усна історія

Олійник Віра Трохимівна, 1918 р. н.

Село Шевченкове Звенигородського району Черкаської області
Інтерв’ю записали Лідія Лихач і Вільям Нолл
album-art

00:00

— Почнем, як ваше прізвище, ім’я, рік народження.
В.Т.: Я народилася в селі Кирилівці, Олійник Віра Петрівна, 1918-го року на Вєри, Надєжди й Любві, 30-го 18-го, тобто, 30 вересня.
— Угу, 30 вересня. А як ваше дівоче прізвище?
В.Т.: Олійник, я чоловічого не брала. Він Мирошник, чоловік. Мирошник Василь Матвійович.
— Добре, Віра Трохимівна, як було прізвище дівоче вашої матері?
В.Т.: Дівоче? Маломуж.
— А вже за чоловіком Олійник?
В.Т.: Олійник.
— А якого року народився чоловік?
В.Т.: 16-го. Мірошник Василь Матвійович, народження 16-го року, село В’язове.
— Добре. Віра Трохимівна, яка була ваша сім’я? це означає в матері й батька?
В.Т.: У нас сім’я була чималенька. Тобто, був дід Ісак Іванович Маломуж, його жінка Маломуж Соломія Іванівна. Була моя мати Марія Ісаківна. Був дядько, брат тобто матері Іван Ісакович. Та поженилися вони. Та й жив мій батько там, жила і дядька жінка там. От. Та я родилась, то тоже була там. То оце така була сімейка. Но була дружна сім’я, робоча сім’я.

— Чи була одна хата, чи кілька?
В.Т.: Одна хата була, та ше й така хата, на причілку одне вікно, а спереді два вікна. І в глухій стіні одне вікно. І на печі маленьке вікно – шибочка, о! І це всі там розміщались.
— А хто був як би, якщо можна так сказати, хто був глава в родині? глава сім’ї?
В.Т.: Глава був дід! дід. Потом баба. Це встали рано, оце треба те й те робити. Ага. Той іде в поле, а той туди, а той туди. А як начався сінокос, город в діда був дуже гарний, великий, того шо дід купляв землю, от. То город був великий, а більш сажали на полі отаке картоплю, буряки, у городі мало. Але в городі був садок і сіно. То це встають до сходу сонця, батько мій і дядько, накосять сіна, накосять. А уже сушить – це дід і я. Ото вже дід мені порозказує, які лікарські рослини там, і як що! Аби ж то був розум тоді, у дитинстві теперішній.
— А скільки землі приблизно було?
В.Т.: У діда? У діда було 90 соток. Да ше й був лісок, от. То колгосп вирізали ліс, а він жив у такій хаті, і плітка мурована, бо все ж хотів, шо синові треба буде збудувати хату. То в колгосп вирізали 28 дубків, забрали. А він отако зостався.
— А як ви кажете, що ви і дід там, всі отак, а що мати робила в цей час, або баба?
В.Т.: Баба? баби діло варити їсти. А мама це корову подоїть, вирядить мене з вівцями, як я вже стала більшенька. А в 5 років то мене вже послали пасти корову. То я дома я знала, шо наша корова рижа і на лобі біла латочка лиса. А як на полі, то я казала на чужу корову, бо вона відлічалася від усіх. Вона така була корова дурнувата така, то питають – Вєра, а де твоя корова? а оно! А як іти завертать посилають мене, то посилають, як теї корови нема, бо вона ше й билася. А як іти додому, то я знаю, шо то наша корова, бо вона йде в двір. І вона мене не троне, я можу і попід нею пролізти, і все. Но діти змалечку працювали! Працювали. І в нас одна, вона служила в багатого, пасла свині, а я з нею пасла четверо своїх овець. І ми гонили пасти аж до Віталівщини! до озера.
— Працьовиті були дівчата, так? Віра Трохимівна, а як, чи можна сказати, ваш дід як би мав поле, господарював, землероб, так. А чи може дід або батько мав ще таке якесь ремесло?
В.Т.: Мали вони й поле, і дбали на полі – сіяли пшеницю, і овес, і все. І було це гуртуються селяни. Певна ділянка було оце, знаєте, шо хлопці оце в цьому полі, там на скількись ділилось поле рук, ми тут посієм баштан. Це сіяли кавуни, дині. Там сторожують, возять, продають скрізь. І ремесло мали. Батько мій дуже гарно шив чоботи. А дід, царство його душі! люди добрі! він все вмів. І шив кіріївку, як хлопці женяться, то це до кого? До Маломужа! бо він найкращу робить відлогу.
— А що таке відлога?
В.Т.: А відлога це накидка осьо сюди на голову. Так він так було її вирізає, отако го. Можна навіть нарисувать її. І свити. Як молоді, то тре свиту. Дід дуже гарно робив оці бурки, о. В мене є свита ше дідові роботи. Тільки рукава одрізала, бо з рукавів пошила валянки, по-моєму.
— Було як би йшли і спеціально замовляли, так?
В.Т.: Да, так.
— Чи він часом так, що пошив а потім повіз на базар продавати?
В.Т.: Ні. Тільки так, шо людям заказували. А його батько, дідів, шив у панів. Шив у панів ті кімерки. То називали камзельки, о. Бо вже дід мій як дав присягу йти за брата служить на 25 років, то батько йому пошив оцю камзельку, о. А ішли рекрути, ну рекрутів заковували, а він ішов так. Бо як він утіче, тоді ж було так – як утік, відбудеш 3 роки чи скільки, то вже армія його пропала, солдаткіна. А їхали пани в простіж, о. У простіж знаєте, шо таке?
— Ні.
В.Т.: Їхали це 4 коней, або 6 пар коней, і на каждім цім, парі, є той, шо керує ними. Їхав, і раніше даже пани якого великого не були сословія, я так буду мішати слова, бо як швидко, то. То як ішла молода, то вони ставали, виходив пан із брички. Молода кланялась, і він її дякував і благословив. І шо небудь дарив на весілля. Як ішли рекрути, тоже ставав і виходив і значить благословляв на харошу службу, на довге життя, і так далі. Якраз тут дід мій ше не жив, а вигін оце, як їхать на Звенигородку, та ото посаджене деревце і колгосп отам. То оце, де деревце, йшли якраз рекрути. А їхав пан, став, і підізвав мого діда – а чого ти ходиш в камзельці панській? А він каже – нє! це не панська. Я син Маломужа Івана Степановича, який в нас шиє. І він мені оце пошив. Аааа! ну тоді! а чо ти ходиш разом з рекрутами? Він каже – бо я йду за брата служить в солдати. На 25 років? Да, каже, на 25 років, я вже дав присягу. Ну, то йдіть! Він тоді благословив. Рекрути постояли, відпочили. Пан поїхав собі, а вони собі далі.
— А як пана звали? який то був, не знаєте?
В.Т.: Це мені тре згадувать.
— А ви сказали, що батько вашого діда, він шив, да?
В.Т.: Свекор, не свекор, а тесть уже. Тесть. Бо мій батько пішов до моєї матері як в прийми.
— Той, котрий шив у пана?
В.Т.: У пана то це мого діда рідного батько. Шив у пана.
— І його батько, чи ви знаєте щось про нього? Це був ваш прадід?
В.Т.: Прадід, да.
— Чи ви знаєте щось про нього? Чи він шив також?
В.Т.: Він шив, геть усі вони шили. Брати їхні були майстри по дереву. Робили із дерева оленячі роги. Даже пани їх возили в Польщу на продаж. А пан був Сікніцький. Багато їх мінялося.
— Чуєте, а як тоді до батька, до діда приносили шити ту перед весіллям, що вони платили йому?
В.Т.: Шо вони платили йому? Ну, звичайно,просили на весілля, о, і платили в більшості хлібом. Ну, скількись там, чи пуд, чи півтора, чи скільки. Ну, плата була невелика тоді.
— А матерьял вони давали?
В.Т.: А матер’ял несли свій, от. Бо це ж, як дівка на виданні, то сукно роблять, валять і все, о, шоб було гарне. А сукно ж овече, просте.
— Чи він міг швидко шити? чи він швидше шив, ніж інші? Я маю на увазі, чому вони хотіли піти до нього, щоб він шив, а не зробили самі? я маю на увазі дівчина. Бо мама дівчини могла сидіти і сама зробити.
В.Т.: Того шо він робив дуже гарно.
— Дуже гарно.
В.Т.: Дуже гарно робив. Дуже гарно робив. Це ж свитка ви бачили, яка? Це отут ото брижі оце. То він їх так поліпить, ті брижі, шо воно як ото на академії правиш, так воно в його.
— То він був справжній майстер, так?
В.Т.: Такий майстер був.
— А коли він шив, коли встигав? Вдень він був в полі працював, чи це тільки ввечері, що він шив? чи це було зимою?
В.Т.: В більшості зимою шили. І працював він вечером, то каганець горів, то це пряли то шо отаке го. І ткать уміли, то ткали. А він в більшості робив удень, бо це така, на свиті тре робить стібки, то шо. Тре, шоб вони були рівні, шоб вони були рівномірні. Даже на сукні посчитає. Так, як я роблю хрестики, він так посчитає, скільки оцих ниток вовняних, шоб був стібок гарний же.
— А де він купував нитки?
В.Т.: Нитки пряли.
— Пряли?
В.Т.: Пряли. Пряли нитки з конопель і з льону. Пряла баба. Було пряде, і мама пряде. Дуже тонкі, крепкі, а потом сучать і красять їх, і то.
— А як вони фарбували?
В.Т.: Фарбували то і фарбниками, або цими, ой! чорнобривці, гвоздики. То це як треба було нитки, дивлячись які ж до чого які, о. То фарбують. А то і в дубовій корі. І в вівсі. Варять, туди кидають нитки, мотають такими мотками, о. Покрасять. Кип’ятять дуже гарно, скільки там. Я вже позабувала, скільки треба кип’ятить.
— А голки?
В.Т.: А голки купляли. Привозили, а з кудова привозили, чи з Польщі, чи шо. Більше то дід шив, каже – це польські голки.
— А в кого він купував?
В.Т.: А був магазин. Магазин був.
— Лавка така, чи як?
В.Т.: Да, лавки тоді казали, лавки. Отам, де тепер автобусна станція, то колись там єврейка Манка торгувала. А колись то був базар отам, як вам розказать, де до Тупчієвого ставка ото дорога, то оце там колись був центр. Там була церква Івано Богославська, о.
— То ми дійдемо до того.
В.Т.: Отамо все було, і туди приїжджав, казали Кричман, але нє. Прадід уже ж мій, Іван, то казав – та нашо вони брешуть! шо це Кричма. Як у його родимка так, як у Тараса, і все. І приїхав, та там гончарні вироби продавали із Єльця. А він купив калатушку, і все, і приїхав двуколкою, о. Та оце й побачив його та й підходить до його. Та поздоровався, а він каже – знаєш, Іван, на калатушку, нею калатай, язиком не болтай! Бо він же назвав його Тарасом.
— Ага!
В.Т.: Добрий день! каже, Тарас Григорович. А він каже – Іван! на калатушку, покалатай, а язиком не болтай! І даже при цьому була, оце де Кириченко, вчитель ото був, де Софка, то Софчиної свекрухи мати була разом з цим Іваном коло тих горшків.
— Так, цікаво. Віра Трохимівна, а чи ви пам’ятаєте, щоб килими ткали?
В.Т.: У нас килими не ткали. Не ткали. У нас ткали дорожки, о!
— Рядна, да?
В.Т.: Рядна. Потом, як стали краски появляться, то стали рядна красить, оці нитки стали в клітинку ткать, о. Бо десь і в мене є крашене рядно, тільки далеко, в клітинку. Це чоловікової матері.
— Це цікаво.
В.Т.: І я його храню. І скатерті в мене ткані, о, шо мама пряла і ткала. Бо тоді майже в кожній хаті верстат був. Бо це ж треба на сорочки наткать. І треба й на спідницю наткать. І на кофту, й на штани, і на все. Бо для свята уже було з матерії.
— А на кожен день?
В.Т.: А на кожен день то полотно.
— Віра Трохимівна, а до колгоспів ваша родина була хто? середняки? бідняки? чи такі багаті?
В.Т.: Діда считали середняком.
— Середняком. Угу.
В.Т.: І це в нього позабирали усе – і клуню, й коня, й корову! І це дерево, й лісок забрали! і землю! геть усе, забрали й плуг, й усе! А ми вже од діда вийшли на поле жить. Дідова земля була, там було в його 60 соток. І він дав, уже дуби порізали, нема дубів. Так він дав дві черешні, о. То в нас були оці вуглові стовпи на хаті там з черешень. То як з хати колгосп виганяв, то акація уже і стухла там, а черешня стояла. Крепка така.
— Це означає, що ваш батько будував хату більш-менш, як колгосп починався?
В.Т.: Да-да! перед самим колгоспом. Вже СОЗи, СОЗи були, о. То нас вигнали з хати. Як стала Сталінська конституція, то нас вигнали звідтіль, бо сказали – це поле, то з полів у нашому селі скільки? 5 сімей вирядили.
— З села виїхали?
В.Т.: Нє! із поля! Та той собі строїть, той то, а в нас матері зробили операцію якраз, а я вчилася. А батько каже, продавалася оце хата на нас у Порівлі, та ми купили цю хату. А колгосп нам пообіцяв, шо сплатить за ту хату, бо взяв її під колгоспний курник. Та й нічо нам не заплатив, бо началася війна та батько пішов на фронт, я пішла на фронт, а матір каліку зоставили в хаті. Та матір вигнали німці, як тільки зайшли. В общем, це вам розказувать, люди добрі, це не хватить дня і не хватить ночі.
— Це правда, що важке життя. Віра Трохимівна, а все-таки так як би, як починався цей колгосп, вам скільки тоді було? років 10?
В.Т.: Та вже більше було.
— Вже більше?
В.Т.: Я 18-го, а у 28-му вже ж колгосп начався, СОЗи, СОЗи! Перша комуна в нас комуна на тому, на Демковому. Організував її Демченко, і колгосп красо. То наші сюди не йшли. А вже як СОЗ начинався, шо вже всі, хоч не хоч, а йди. Бо забрали вже все, й коня, й плуга, й геть усе, то мусиш іти. О!
— А це було коли?
В.Т.: Оце у 29-му році.
— А що, люди прийшли забрали? чи як це було?
В.Т.: Ну так, приходили комісія, о! забирали. Строїли, уже конюшню строїли, туди коні. Тоді було оце напротів піде та обізветься, а та коняка там заірже, а він іде додому й плаче.
— Чуєте, Віра Трохимівна, а чи це були люди з свого села, котрі були в тій комісії?
В.Т.: Вони із свого, а керівники були чужі. Чужі.
— Звідки вони, не знаєте?
В.Т.: Хто й зна! були й руські.
— По-російські говорили?
В.Т.: Да. Більш у керівництві були руські.
— А хто не пішов в колгосп, то?
В.Т.: то вони все забрали, й забрали землю, а ти собі живи, як хочеш.
— А чи було, що виселяли з села?
В.Т.: Було!
— А скільки приблизно сімей виселили?
В.Т.: Приблизно? так мені трудно сказати, скільки.
— А як уже забрали землю, все хазяйство, то що люди їли? з чого годувалися?
В.Т.: Ну, в колгоспі це ж робили, то давали там по кілограму чи по скільки. Це тільки пам’ятаю, шо у 38-му році, у 39-му давали дуже багато хліба в колгоспі. Так урожай такий був, шо даже ми, школярі, ходили скиртувать вночі. Скиртували, значить, клали скирти. То ми носили, та був тоді голова Жорновий Нестор Іванович.
— Школярі, то вам в 38-му році скільки, може раніше було?
В.Т.: Та раніше.
— Чи це було після голоду, чи перед?
В.Т.: Після. Після 33-го.
— Чуєте, Віра Тихонівна, а чи можна було вкрасти щось тоді в колгоспі? чи люди крали?
В.Т.: Та не можна! де там! судили!
— Правда? Чи як би, я просто, щоб зрозуміти, щоб ви, наприклад, вкрали, а хтось бачив, свої люди, чи це засуджували так, знаєте, між собою?
В.Т.: Засуджували. І між собою засуджували – краде, то буде добре жить, а я не вмію красти, то мені буде горе.
— А з скількох років ви працювали в колгоспі? чи ви не працювали?
В.Т.: Я ходила ж у школу. А в літній період мама весь час варила їсти.
— Для когось там на бригаді?
В.Т.: На бригаді вона трактористам варила. І було кого-небудь візьмуть – нє! ґвалт – Марію Ісаківну давайте нам, і все! то я ходила замість неї на ланку сапати буряки, і копати. То копали з батьком.
— Чуєте, а як це ж була родина материна? ким був батько материн?
В.Т.: Як це?
— В селі тут жив батько материн? цей Ісак?
В.Т.: Да! в селі, селянин!
— Чи він також щось майстрував як?
В.Т.: Майстрували! Я ж вам кажу, шо хароші були і плотніки, і столярі, і все. І шив це ж він. І його батьки, батько так. А жили вони, ці Маломужі, над громадським ставком. та він засватав, цей Степан засватав там Явдоху, Григорія сестру, тітку Тарасову. А сімя там була дуже велика, а робили ж у пана. А робили чесно. То пан дав їм, сказав якомусь Габі, шо дай у лісі там, а це був ліс, дай скількись там сажнів, та нехай собі там строяться та живуть. Та вони викопали землянку, там жили. А потом той Габа їздить та каже – ох ти ж! хіба в пана ліс считаний, шо ти й досі в землянці? Та та баба Явдоха тоді давай уже з онуками та тошо, та вони ж оце построїли хату, о.
— Віра Трохимівна, а хто там до колгоспів у селі, як би хто керував? От, як не було ще колгоспів, не пам’ятаєте? може батьки говорили про це?
В.Т.: Хто керував? Та багато їх сюди присилали.
— А як вони, староста? чи що це було?
В.Т.: А! був старостою, то були наші сільські. Був, ну як його фамілія?
— Чи може ви пам’ятаєте ці сходи сільські?
В.Т.: Були, даже в нас був міністр закордонних справ.
— Приїжджав?
В.Т.: Нє! сільський. Сільських назначали, вибирали сходами! Вибирали, був Зерновий Євдоким, по-батькові забула. А цим, у селі був главним, ну як же його?
— Ми вас замучимо.
В.Т.: От знаю фамілію, а вилетіло з голови.
— Чуєте, а яка була роль попа в той час? яку він владу мав?
В.Т.: Роль попа була велика. Це вихованець считався на селі. В нас же в селі була семінарія, о, бо ше й в діда яка була сім’я секретаря, вчилися в семінарії. То було попів багато тут. Було ж 2 церкви. Причащанська й Івано Богословська. До Причащанської церкви було дуже мало. Це Будуща туди, то шо. А Івано Богословська це почти все село, хутір і село Боровиків. І мені з боровичан приходила Катя і розказувала, каже – був із Причащанської церкви батюшка у нас на кладбищі, а ми всі ж думали, шо це Івано Богословський, та даєм гроші на будівництво церкви. А воно не туди, каже, пішло. От і не туди воно пішло. То правили все время по-українські. А потом, як Кошиць сюди, син десь його вчився та й став по русько – слов’янські править.
— Син Кошиця?
В.Т.: Да. То його стали прирікать, шо чого ж це правиться по-руські? То мого діда брат, Степан, ходив у Київ 7 раз до якогось там самого главного, шоб його або звільнить, або шоб він правив по-українські.
— А чого він був так?
В.Т.: А він не хотів, навчився так. Ну, то його тоді таки ж і звільнили. Звільнили. та після його став Козицький править. А після його вже багато, після Козицького багато було. В мене даже одного Миргородського, то даже й часослов є слов’янський. Якого витягли, не пам’ятаю року, шоб він відрікся від попівства, від релігії, бо це як дурман, і все. І він цей часослов взяв і кинув, відрікався. Моя мама підібрала його, принесла додому. Ми оце храним.
— А як він відрікався? що він говорив?
В.Т.: Ну, говорив, шо релігія це є дурман, шо нас так примушували, шоб ми у це вірили все, о. І тоді на перший день Паски прийшов, я пішла в 1-й клас, це 29-го року. Приїхав Форзун із артілі банківської.
— Хто такий Форзун?
В.Т.: Трактор, трактор такий Форзун. Я тільки бачила на виставці у тому, як називалось село, забула. Цею дорогою Звенигородською. Там музична школа.
— Нехай. Приїхав той Форзун.
В.Т.: Приїхав і орав це рівчаки. Ми перваки садили акацію. А люди йшли з церкви й плакали.
— Бо саме він тоді відрікався на Паску?
В.Т.: Да.
— А хто йому сказав це зробити?
В.Т.: А? Власті, власті! Уже партія була. Вже партія комуністів. Я знаю, шо тоді був Баранюк. Уже в діда нашого був на квартирі, прислали його. А дід сказав, шо нє, не треба, в мене тісно в хаті, і то. То він пішов тоді до Усачки, та там і оженився тоді.
— А звідки він приїхав?
В.Т.: З Росії!
— З Росії. Чуєте.
В.Т.: А потом якийсь був Воробйов. То Воробйова того застрелили. А хто застрелив, я вам не скажу. Бо в діда в хаті робили вінок на нього.
— А за що його застрелили?
В.Т.: А не знаю, він комуніст був заядливий такий то. А за шо, не знаю. Це не в моїх роках воно було.
— Це до війни було?
В.Т.: Та, до війни! Ше мене на світі не було.
— Чуєте, Віра Трохимівна, а що там Новгородський той піп робив? уже після того.
В.Т.: А після того він виїхав.
— Виїхав. Церкву закрили.
В.Т.: А церкву, церкви ж позакривали. І хрести, і ікони палили. Отам, де коло технікуму ото фонтан зроблений, ото місце я як сьогодні пам’ятаю, там палили ікони. А нам сильно хотілось піти ото взять собі. То деякі палили, а деякі зоставили та робили в колгоспі чорну й червону дошку. На червону, хто йде рано на роботу й харашо робить. А на чорну, хто, малювали й черепаху, й все, і того. І батько мій покойний поїхав коровою і телицею, в нас була корова і телиця, та він шо мався спрягати, то він свою запрягав і поїхав. Йому дали ці дві ікони, о, і він віз це ж на колгосп, шо там обтешуть і зроблять ці доски. То забіг до баби до своєї там – віддайте мені! я хочу оставить оце Рождество Христове, то в мене воно й зараз є із Івано Богословської церкви. Як построять її, я її отуди оддам. Так баба яку ж доску дать? А раніше з скрині були з таких, ну, як ящики, тільки рівні зверху. Бо в мене вже мамина скриня, то там. А та баба каже – Трохиме! дивись! якщо годитиметься тобі оце го, то бери. Та він одірвав, та повіз той верх із тої скрині, а ікону зоставив оцю. І зоставив, ну, в общем, дві ікони зоставив. То це в нас залишилась, а ту в мене, як були вже після війни церкви по хатах робили, то мама дала і не найшла краю, хто де її взяв. Хтось десь взяв.
— А що було на тій другій іконі?
В.Т.: На другій іконі, я нігде її не бачу, хоча я вже й пробую читать, шо облако, і Ісус Христос в облаку. Там над облаком. І я її от нігде такої не бачу.
— Ми вже про церкву говоримо. А от, як церкви знищили, позакривали там, піп виїхав, як тоді похорони відбувалися? хто читав на похороні? От до війни.
В.Т.: До війни? Читав мій дід.
— Просто люди вже пішли, так?
В.Т.: Да, люди пішли читать. Читала баба Катерина. Читав дід Степан з хутора. А тоді після того вже стали молодші читать, стала Ліда читать Яровенчиха. А вже.
— Чи співали псалми тоді також? чи та пєвча співала?
В.Т.: Не співали. Уже діда мого хоронили в 41-му році, о, то читала баба Катерина. Ніхто не співав.
— Це ніби жінка була покійна, чи сестра?
В.Т.: Нє-нє! Просто.
— Просто баба?
В.Т.: Да, баба. Тоже родичка по Маломужах. Бо у Маломужів оцих велика родина була. У діда мого і сестра була, в Боровиковому замужем, Варка. То оце її праонука забрала.
— А чому ніхто не співав?
В.Т.: Того шо не давали. Не давали. Презирали це. Презирали. В мене ж батько й мати співали дуже гарно, то вони ходили в церкву весь час співати. Як церкви позакривали, то вони стали ходить у сільський хор. Організовували сільські хори, клуб був, о! У нас був даже театр у селі. Отам, де школа – інтернат, то був театр.
— Чи це Микола Пантелеймонович керував хором?
В.Т.: Еге! До Миколи Пантелеймоновича ше керівників було, і Тіліжінський, і багато було. А я вже ходила з первого класу, мене забрав цей Артем Артемович Баличенко. Його репресірували.
— Правда? Ми тоді ще поговоримо про нього. Добре?
В.Т.: Забрав він мене. Він ходив до нас столовуваться, мама варила.
— Приїжджий?
В.Т.: Він був з Морениць. Та як в суботу всігда, да і вобще тако, часто, він же мав землі, дали йому там на полі. Йому далеко було, то він прийшов із якимось з Києва артистом, з Бойченком з якимось, о! А я співаю! на всю хату, якої мені хочеться. Воля, нема ж нікого, ніхто мене не слуха, нічого. А вони прийшли обідать, та й посідали на ганку, в нас був ганочок, та й слухають. А потом я вже у сіни перейшла, бачу – вони сидять на ганку. Чого ж ви не кажете, шо ви прийшли? мені ж невдобно так! А він каже – нічого – нічого! А той Бойченко каже – оце ж, аби отака дитина та жила в Києві або в якомусь городі, то й училася б, то й розвивала б голос. Бачте, який в неї голос! А той Артем Артемович каже – а я її візьму, піде в первий клас, і я її візьму до себе. Хай ходить та вчиться. То в мене є й фотографія, як відкриття було пам’ятника отуто, то я в центрі. Наш, селянський Шевченко був. Відкриття його, то співав хор. А потом фотографірували, то батько пішов додому, бо корову треба доїть, а я з мамою сфотографірувана. То даже на підтяжках спідниця була, бо ше ж дитина.
— А чого ви кажете – його репресували?
В.Т.: Ну, бо він учив пісні. Учив такі пісні. І хтось видав, шо ми співали – “Ще не вмерла Україна”, о! І потом якусь, ой! як же ж? так, аби то я нагадала її. В общем, ті пісні, які заборонялися.
— І його забрали в вашому селі? чи десь?
В.Т.: Да!
— Вони арештували, чи що? як вони репресували? що вони зробили?
В.Т.: Ну, забрали його, а ми ж не знаємо. Забрали. А куди його діли?
— Не повернувся?
В.Т.: Не повернувся, не повернувся. А після його іще був учитель. Микола Пантелеймонович то це його учень. Потом Микола Пантелеймонович пішов знов учиться. А керував, а керував, а керував учитель. В общем, учитель. А потом знов став Микола Пантелеймонович керувать. І вже керував весь час. То при Миколі Пантелеймоновичу ми сім’єю в 36-му році, я ходила в 9-й клас, то їздили в Київ співать сім’єю. То їздили батько, мати, я. То програму вів Павло Усенко, як сьогодні пам’ятаю. І в ложі сидів Косіор, Любченко, Постишев. Я перший раз це була на такій великій сцені. Та й сміються шось там. Світло так горить, а я сміюсь собі. А прийшов Усенко та каже – Вєрочко! не смійся А то ж люди бачать. А я кажу – канєшно. А він – ось побачиш, як будете співать. То ми співали пісню “Калина – малина”. І співали, од діда ми вивчились, яку співав Тарас Шевченко, як приїжджав в 59-му році в село, то приходив до тітки, його пригощали і він співав – “Ой, судома та нам, браття, ой, судома!”. І вона, дід вивчився її, і вона пішла од нас скрізь. А тепер вона уже і на нотах є записана. А Постишев узяв, встав і сказав – ми дуже просили сім’ю, шоб заспівали, яка в них побутова пісня на які-небудь празники. Батько такий дуже проворний був, та до нас – “На Івана на Купала”, давай! І ми ше заспівали “На Івана на Купала”.
— А ви так як би втрьох співали?
В.Т.: Втрьох. То нам дали премію, відрізи на костюми і патефон із пластінками. Але пластінки були всі – рєчь Сталіна.
— Правда?
В.Т.: Да!
— Після концерту. А як вам вручали ті подарунки? на сцені? чи після концерту?
В.Т.: Нє! це вже був заключний ше концерт, то ми на заключному ше виступали. То так торжественно вручали. А як приїхали. Ми їхали туди, в той Київ. Батько не хоче! Це ж селяни! це ж хазяйство! І не хоче їхать. І я ж у школу хожу. А батько каже – не поїдем! Та приїхав з політвідділу Іван Григорович Дячков.
— Із Звенигородки?
В.Т.: Нє! Був Вільшанський район. Приїхав з політвідділу, і ше якийсь приїхав, того я не знаю, як. І прийшов голова сільської ради, шо таки треба поїхать. То цей голова сільської ради це Світлани цеї Микитівни батько. Та це й просить, шо послухайте, та поїдьте! Ну, ви ж все по формі беріть та їдьте! А батькові каже – та ми договоримся, корову вам доглянуть, усе. А ви тільки поїдьте. То приїхала за нами й машина. Із Вільшани! Дячков прислав машину. І поїхали. Це ж бесплатно усе. Ми забрали костюми свої українські туди. Приїхали на станцію. Тільки злазимо із вагону, об’являють! Кажу батьку – слухайте! До Києва прибула сім’я Трохима Микитовича Олійника, яка буде виконувати українські народні пісні. А той батько мене за руку – тікаймо! каже, і тут хтось знає мене, шо це вже об’явили. А Усенко, Усенко, Семен Скляренко упротів нас. Каже – Микитович! куди ви? ми за вами спеціально приїхали.
— Вони влаштували.
В.Т.: Да! забрав він нас, о! Бо Семена Скляренка всі письменники майже знали. Всі їздили до діда записувати все. Самий Скляренко, то він казав ото – Володимир, Святослав, то шо. І весь час їздив до нас. Він, було, каже – я їду в Шевченкове, як до себе додому. Та даже до діда приїздив Ніколай Толстой. Він найшов. Говорять, з Скляренко сиділа разом. Ти знаєш, я найшов, каже, такі записі у брата. От, аби такі люди були в селі! Скільки там в їх можна чого розпитать! А він каже – хто? А він каже – в Кириловці, там Маломуж Ісак Іванович і Ткач Яков. Вони, каже, служили на Кавказі, служили із Львом Толстим. А він каже – став могорич! то я тебе повезу. Ткача нема, а Маломуж є. Живе, каже, у дочки, живе з дочкою і зятем. То в мене є й фотографія, де Толстой сфотографірував діда і брата мого двоюрідного. він зараз живе в Білорусії, у отставці, о! Та повезу! І ше жили на полі там. І приїхав він. Приїхав, мама топила листям лежанку дідові. А дід сидить на стулі та слухає патефон. мама глянула в вікно – шо ж то за така машина під’їхала чорна і йде якийсь, каже, єпіскоп, чи шо, бо в нього ж чуб такий довгий, о! Шо ж то таке? А він каже, входить до хати, а мама ж листя в піч. А потом так метелку підняла, шоб не було ж пилюки. Він заходить в хату, й зразу до діда відрекомендуваться, шо хто він такий. Та каже – ви мене будете понімать, як я буду говорить по-руські? А дід каже – а чого ж не буду? Я, каже, скільки, 15 год дійсної служби прослужив, і 3 годи Кримсько – Турецької войни. То чого ж, каже, я не буду понімать? Я все прекрасно понімаю. А я була в хаті, та була в такому старенькому платтячку поганенькому, бо збиралася, оце ж зараз мама потопить, а я тоді долівку помию. Так я ховалася в кімнату й не виходила, бо мені було невдобно. Та він у діда брав, договорився. На другий день приїхав брав діда, возив скрізь по селах, і дід йому розказував. Де були які економії. Де шо було, дід йому розказував все. Але ж настала война, він каже. І він узяв уже третього дня, як діда возив, на другий день і Толю взяв із собою. Бо Толя дуже плакав, а мама похвалилася, шо каже – ви знаєте, скільки хлопчик плакав, шо дід поїхав, а він же дома зостався. А він підійшов до його та – моя дєточка! ах! какой я болван! (сміється), не взял рєбьонка! Та взяв вже на другий день Толю. І на третій день Толю брали з дідом возили. А потом уже при віз і взяв положив на стіл дідові 200 рублів. А дід – шо ви? каже, Бог, з вами! я ніколи не візьму таких грошей! це гріх великий! Він каже – ні, я зараз за ваші труди, за ваші слова матиму в нєсколько раз по 200, о! і оставив. То за ті гроші купили діду черевики. Купили діду, не купили, а набрали костюм. І ше й послали дядькові Іванові, він кончав інститут, послали грошей, він собі купив сірий костюм у полосочку на випуск.
— Віра Трохимівна, я ще вас забула запитати – як ви їздили тоді на концерти, що це за свято було? чи якась олімпіада? чи що це було?
В.Т.: У Києві?
— Так!
В.Т.: Це була Перша Всеукраїнська, була обласна, а потом Всеукраїнська олімпіада.
— А це в якому році?
В.Т.: У 36-му. В 36-му році. А так було нас таскають по району. І в Вільшану, і де тільки наскільки якийсь там празник роблять, або шо. Та сім’ю Олійника треба! А ми пісень знали ой-ой-ой!
— Віра Трохимівна, а як називалися голоси тоді на селі? до колективізації. Коли дівчата співали на вулиці ще. Не на сцені, а просто так собі самі співали?
В.Т.: Вже і на сцену ходили співать, то так на селі співали. Село не було мертве таке, як зараз. Зараз можеш вийти на вулицю, сонце зайшло, нікого нігде не побачиш. А то скрізь, на каждій вулиці пісня. На каждій вулиці пісня.
— Віра Трохимівна, а як називались голоси? як казали? перший, другий? чи шо?
В.Т.: Ну кажуть – та ти можеш тонко тягнуть, а ти товще. А та тягне горяка, о! Отако. Це та, шо вгору веде, то горяка.
— А чоловічі голоси як?
В.Т.: А чоловічі тоже так. Ну, в чоловіках чогось більше розбиралися. А чого більше розбиралися? Це пішло все від пана. Як ці Маломужі там шили, та було співають. І, як дід мій співав уже, то пан Баклан казав – о! Ісак! аби в мене такий голос, як у тебе баритон краше Тараса, то я б тут не панував! Я б служив, каже, або в Лодзі в театрі, або в самій Варшаві. То вже після цього пішло, шо то баритон, а то кажуть – о! бас! реве, як бугай! Бо казали бугай був сильно басом співає це.
— А цей пан, як він називається?
В.Т.: Баклан. Баклан. Чи правильно, чи ні, знаю, шо казали Баклан.
— А ці жінки, хто там дуже добре співав, ваша мати ні?
В.Т.: Мати співала. В мене в мами був прекрасний дискант. Потом вона перейшла на альта, бо уже не витягувала дисканта. Вони як виступали в Києві, то виступала Зоя Гайдай. Це я їй позичала свій вінок. То її й мене залишали, шоб ми вчилися там, в Києві. То вона залишилась, а батько мене не залишив.
— Не хотів, чи що?
В.Т.: Да, не хотів. Я любила дуже шить, то він – та! поза сценою там терти, каже. Машинку купим, будеш шить, о! Ну, шо ж! Шо батьки сказали, те закон.
— А чи ви хотіли залишитись трошки?
В.Т.: А я й хотіла залишитись.
— Правда?
В.Т.: Я вже побачила скрізь Київ, того шо мені хотілося побути. У Харкові як я вчилася, то я ходила у клуб співать, там Клавдія Шульженко співала з нами. Та тоже було каже – Вєрочка! ну оставайся! Тебе ж будуть вчить, і все! Ну, як це я зостануся, як дома батьки? Я батьків не залишу.
— Віра Трохимівна, а чи, як ви дівували ще, то були в вас тоді досвітки чи вечорниці?
В.Т.: Уже, як малою я була, то були. Бо до нас ходили. Ми на полі жили, то ходили на досвітки до нас дівчата, і хлопці ходили. То це ж вони як ідуть на досвітки, то несуть там і гас, і все, шоб таке, шоб більш лампа. То вже в нас лампа горіла. То батько шиє чоботи, о! а мама пряде або мережку шиє, о! Або мама шила рушник 27-го року, то думали мене повести в Канів. Дід ше такий бадьоренький був. Повести на могилу Тараса. Бо дід скільки ходив був туди, і мама ходила, а то, шоб мене вже повести. Ну, такий грязний, це я нічо не стіраю. А то, шоб мене повести, і на хрест шоб був рушник.
— Ага, повісити.
В.Т.: Да. То отой рушник. То я вже собі так його бережу. Я його найменувала, шо віддам у музей десь, о! А другий то я собі такий перешила, на такому полотні, о!
— Віра Трохимівна, а хотіла запитати, коли ви дівували, там досвітки були на полі в вас, чи було часом, що музиканти приходили?
В.Т.: А було! Мій дядько цей тоже ж приходив, материн брат туди шось робить. Він дуже грав на всі інструменти. Він як пішов поступити в Уманський педагогічний інститут, то його з-за самої музики прийняли!
— Правда? а на чому він грав?
В.Т.: Він грав перший на скрипці, о! В мене десь є й фотографія – перший гурток, музикальний гурток. То скрипка й то. То він ту скрипку, бідний, купив у діда чумака. Була побита скрипка. Той дід десь був у чумаках, і грали десь там. Як їдуть, дорога велика. То побита, розклєєна й усе. А той дід сказав йому – дай фунт табаку! то я тобі оддам. Ну, де ж його брать? Так йому всі хлопці собирали той табак на той фунт. Та взяли ту скрипку, то клєєли! Це вже я пам’ятаю. Бо я запам’ятала, я малою така була дуже послушна. І це дід казав, шо не можна було мене витягти з тої миски, як вони клєїли її. А він каже – а тепер як міліція, будеш у міліції сидіть і там танцювать. Вони ж, було, грають, а я танцюю. Танцюю й співаю. Ну, то це вона мені дуже в пам’ятку, та скрипка. Шо саме її клєїли, а я в миску ту залізла. А скільки мені було років, не помню. То він організував. Вони так було на свадьбах грають.
— А хто, як би який ансамбль був?
В.Т.: То це грали на весіллях. Оце добре пам’ятаю, як ішла Марія Холоднівська за Блену, Коваленко оце, знаєте? Та у їх у клубі грали, бо дощ ішов. То дядько мій грав на скрипку. Сашко грав на оце, як його звати, чи контрабас, о! А забула, хто грав на цимбалах. Тоді називали цимбали. Ото барабан великий, і ото.
— Такий великий барабан?
В.Т.: Да, і там тарєлка, і тут б’ють. Називали цимбали. То правильно чи не правильно?
— Це контрабас, чи він великий був, контрабас?
В.Т.: Та чималий такий. То це грав Сашко Біленко. Оцеї Ніни батько, шо за, ой! вони построїлися хату на вуглу до колгоспу, він в інтернаті вчителював.
— Грає смичком?
В.Т.: Смичком.
— І чи це був саморобний інструмент?
В.Т.: Не знаю, чи то був саморобний. Бо вже після того робили їм і скрипку, і оце віолончель, робив Грицько Гуть.
— А він уже не живе?
В.Т.: Мабуть рік, як помер. Він і бандури робив. Я не знаю, чи в його бандуру взяли. І ремонтував, і вмів робити.
— І ті музиканти вже повмирали, так?
В.Т.: Да! то вже часу скільки пройшло, Боже мій!
— А чи ваш дядько, він по інших весіллях ходив, чи нє?
В.Т.: Ходили, де запрошували. А то грали на гармонії і бубоні. То першу гармонію привіз із, десь він, в Одесі Маломуж тоже. Вони мужики були такі, казать розвиті, чи як, чи о! Маломуж Грицько. То він перший грав весілля у Медвідя на свадьбі, о! І Медвідь йому дав 5 пудів пшениці.
— Це дуже багато.
В.Т.: Дуже багато! Бо каже, шо ніде ж не було тії гармонії. А він в село як вийшов, як заграв, той Медвідь почув і все – скільки скажеш, стільки заплачу, тільки заграй! Тільки відграй весілля!
— Правда?
В.Т.: І він грав там весілля йому, о!
— Віра Трохимівна, а коли вже почалася колективізація, чи ще були досвітки і вечорниці?
В.Т.: Були. Були, тільки так потаємно. Бо вже вони презиралися. Презиралися, це казали розврат! та то собираються ледачі, тако.
— А хто так сказав?
В.Т.: Ну, хто? керівники в селі, начальство! Голови сільрад та парторги. Були не парторги, якось вони називалися іначе.
— Віра Трохимівна, а яка різниця між вечорницями і досвітками?
В.Т.: Різниця? та, шо вечорниці це роблять увечері. Роблять там до 12-ти годин, чи до 2-х і розходяться. А досвітки, якшо дівчата оці залишаються, там вони поспали годину чи скільки, і встають дуже рано вдосвіта, чи в 3 години, чи в 4 і начинають свою роботу, прясти то шо, то це досвітки.
— Ага, зрозуміло! Віра Трохимівна, а чи була така в селі жінка, яку б попросили часом, коли хтось помре, та голосити?
В.Т.: У нас не було.
— Не було. А чи була така, як сказати, котра приймала роди?
В.Т.: Були.
— Як вони називались?
В.Т.: Баби повитухи.
— Повитухи. А бранки не казали?
В.Т.: І бранка, й повитуха, це таке.
— А чи ви знали випадки якісь? чи ви можете розказати?
В.Т.: Була, баба Безентерка була. Її фамілія Безентер. Безентерка була, шо приймала роди.
— А чому вони такі були, чому вони вміли? як ви думаєте?
В.Т.: Ну, вони так вміли, їм воно передавалося, як то казав, в спадкоємництво. Від своєї там матері, баби, і все передавалося.
— Чи їх так як би шанували?
В.Т.: Їх і шанували, а як же! Прийме роди вона, то бабі повитусі дають на рукава полотна.
— На рукав?
В.Т.: На рукава, на два рукави полотна. Або дадуть даже й нову сорочку пошиту, о! І баби знахарки були. Потом була баба, як вона? Бондивка, казали Киянка, но Бондивка. Тоже вона знала. І трави знали вони, і все.
— Це означає, шо вони також лікували?
В.Т.: Да, вони таке шось там, то пристріт лікували, то там ше шось. Бо моя баба Соломія, то діда жінка, то вона служила у Кошицях, і він був у Тарасівці, старий батько цих Кошиців, служила 13 років!
— А той Кошиць, ким він був? чому вона в нього служила?
В.Т.: Попом. Попом. Попом, о! То вона дуже знала багато трав. Попи дуже знали багато трав. Знали усяке замовляння, тошо. То вона знала багато всього, о! Але було вона каже – якби люди не давали нічого, то я б і того. І в нас даже зараз є жива, це Смальчиха, цього Андрія Андрійовича мати. Шо в неї виїжена голова, вона була лиса. Дівчина уже така 13 год і лиса, не було в неї кіс. І моя баба побачила це, і як стала її чимсь лікувать, робить усякі мазі там, тошо. І в неї виросли коси. Отак, бачите. Смальчиха. І виросли в неї коси.
— А ці, котрі такі баби, отримували гроші за це, коли допомагали?
В.Т.: Вони допомагали й люди платили.
— А хліб чи гроші?
В.Т.: Хто шо хотів. Хто шо мав.
— А ці, вони всі знали трави?
В.Т.: Не всі.
— А ці, котрі знали трави, могли лікувати трошки?
В.Т.: Да!
— А люди питали таких людей?
В.Т.: Діда мого кликали, дід багато дуже трав знав. Дуже багато знав трав.
— А чи люди давали йому також за це щось?
В.Т.: Я знаю, один раз тільки, шо дідові на Паску приніс один паску і закутану в рушник. Це мені так у пам’ятку воно. Каже – це вам, діду, за мої очі. В його сильно боліли очі, а шо з очима було, не знаю. Но знаю, шо дід мене заставляв збирати траву. Як тільки вранішня роса спадала, ромашки. Оті о, шо тепер на клумбах, а то вони були по травах. В садку по травах. Ромашки і тисячеліснік. Шо дід робив з ними, я знаю добре, шо оце кип’ячою водою заливав оці ромашки. І які мазі давав він ше, о! шо той заложував мазь, а потом оцею ромашкою полоскав.
— А коли збирались на досвітки, то чи треба було платити господарю, трошки хоч?
В.Т.: Нічого не платили. Ну, це вони несли своє шо небудь там. Готовили отам вечерю. То вже господарі не готовили, а це дівчата приносили, готовили, разом з господарями вони вечеряли там. Поспівають, потом пограють трошки. І звичайно, як у когось чужого, у якоїсь удови там, то шо збиралися ці досвітки чи вечорниці, ну то платили. Хлопці наймали музики. Платили там, купляли хазяйці або хустку якусь гарненьку, або шо, шоб було для неї. А як збираються так, як ходили оце до нас, то це приходили то товариш, а то, то ті нічого не платили. Приходили та й усе.
— А хто приходив? Я маю на увазі, чи це тільки люди з кутку? чи з села взагалі? чи тільки з кутку?
В.Т.: Як де, то з кутка приходили. А як де до родичів або шо, то ішли і здалека із села. Да, до родичів. Бо там збираються, то піду. Бо так не дуже батьки й пускали ж на досвітки, то шо, шоб не було нічого поганого. А вже як до родичів, то вже пускають.
— А чи були відьми в селі?
В.Т.: Кажуть, шо були. Були.
— А що вони могли так зробити най таке більше?
В.Т.: Ходили корови доїти, о!
— Кажуть, що відьма перетворюється в собаку, нє? чи це можливо?
В.Т.: Я не знаю це, я не бачила.
— Ви тоже не вірили в це?
В.Т.: Я в це не вірила, но мені було два рази таке, я й сама не знаю, шо. Це вже доросла я була. Уже мабуть ходила я в 8-й клас мабуть ходила, о. І у Коротельниках у нас це ж там, та й було всігда гуляєм. Ніхто ніколи нічо не зачіпав. І то збиралися коло пам’ятника, уже в нас свєт був коло технікума. А технікум обслуговував центральний, уночі це до 11 годин в кого свєт горить, а потом в 11 свєт, хто там орудував, раз! два! три! мигнув, значить, скоро виключать. В 11 виключать. Оце до 11-ти. Ми розходимся од пам’ятника, усі на свої кутки йдем і співаєм. То дід покойний мій було в себе на перелазі і слухає. Як гарно йдуть хлопці співають, то він і пройде за ними, послухає, бо сам же гарно співав. Якшо йдуть погано співають, то він вийде аж на дорогу та – хлопці! Га? діду? поздоровкаються – ви шось хотіли? Та хотів вам сказать. І якраз ми жили ж на полі, і був місточок і проти нас їде копиця сіна. Ну, копиця, обикновенна копиця їде сіна. А ми хто куди! од тої копиці сіна. А Голуб Міша, він погиб на фронті, о! то каже – січас ми ту копицю у цегельню зіпхнем. А там була цегельня, короче, де тепер парк, та люди брали глину. Та до тої копиці. А тої копиці не стало. Як він тільки торкнувся до того сіна, його не стало!
— І це на очах?
В.Т.: І це на очах у нас! Якби одна я йшла, а нас ішло більше десятка. І не стало нічого. Та аби це одна я бачила, я б подумала, шо це там шось. А тоді нас багато йшло. А потом бачила шо ше я таке, якраз тоже ходила я із Сашою, це Ніни Гаврилівни сестрою аж туди до Бугаїв, чогось нас посилали, і так уже припізнилися ми. І якраз ця Саша звернула додому, до баби сюди, де сюда на городи. А я чую – шось гуде, і кричу до неї – Саша! іди гуде! А він летить отак, як від кладбища летить туда на Маломужівську вулицю. Я і тепер знаю, я так запомнила, на Маломужівську вулицю летить отаке завдовжки, горяще, од нього летять іскри. І сильно гуде. Так сильно гуде! і я тоді вертаюсь до цеї Саші, а вона вибігла тоже у дворі, бо вона почула. І ми дивимся. Я боюсь додому йти. Вона каже – січас я позву діда, а дід у їх спав у клуні. Вона гукнула діда, то дід Грицько вийшов – а! то нечиста сила полетіла! якась прижурила. Ходім, я тебе проведу додому. Провів мене той дід додому з Сашою. Вони вернулися, я дома ж зосталась. Розказую я дома, шо ото таке й таке ми бачили, то й дід це бачив уже.
— А воно полетіло?
В.Т.: Полетіло!
— А повільно чи швидко?
В.Т.: Повільно. Повільно летіло. Не так, як я вже бачила тарєлки. Помалу полетіло. І прийшла уже тоді, а мама – чи тобі не стидно, шоб це дід вів тебе додому? де була? Кажу – Мам! таке летіло. Вона тоді батька розбудила та каже – ти чуєш, шо Вєра бачила? Кажу – то не я одна бачила, бачила й Саша, й дід Грицько. А він каже – а то ж ту Явдоху візьміть добре в оборот на буряках, шоб він більш не літав до неї. А то якась жінка прижурила до себе чоловіка, о! І нечиста сила, та нечиста до неї, і вона робиться дуже худа, нємощна, прямо з ніг падає. Так вони як начали, то вона призналась їм, шо приходить чоловік кожної ночі до мене. Я з ним набалакаюся, націлуюся, все, о! Та повели вони її в церкву, найняли молебень. Батюшка святив їй воду на голові, о! Після цього до неї перестало літать, і вона поправилась і стала обикновенна гарна жінка.
— А чи вона це зробила, чи їй зробили?
В.Т.: А хто й зна! чи воно їй зроблено, чи вона зробила. Ну, вона жалілась, всігда плакала за чоловіком.
— Ага! за своїм.
В.Т.: Да, за своїм чоловіком.
— А як ваш батько взнав про це?
В.Т.: Ну, усі знали, шо вона плаче, журиться за ним. А як ми ж оце побачили таке, то ми взяли йому розказали. Так її вже жінки взяли.
— А за ту копицю ніхто не знав?
В.Т.: А за ту копицю ніхто нічого! Ми розказуєм дома кожде, сміються. А це наші бабки оце, котра по батьку, побачить та – це вас багато йшло, ви перед тим. Кажу – та Мішка ж хотів перекинуть, а вона десь ділася! А шо воно, хто й зна!
— Ми говорили раніше трошки про склад ансамблю на весіллі. Я хочу запитати, чи там були також такі інструменти, як труби або кларнети?
В.Т.: Нє! такого не було. Я знаю, шо десь зробили сопілку.
— Зробили?
В.Т.: Зробили самі саморобні сопілки. Та вже було оце скрипка, сопілка на весілля як десь тако, і в клубі. Це вже да. А такого не було. Ви хотіли ше, казали за ікону шоб я. То ікона та, шо обновилась, ото вона стоїть, Ісус Христос. То вона діду подарована. Як дід ішов з Кримсько – Турецької войни, а йшли ж, як той казав, голі й босі. Та найнялися в Одесі смітникарями, носити сміття. І за гарну роботу якийсь поляк, Ян, подарив дідові ото Ісуса Христа. І вона вже була така, ну темна – темнюща, темнюща! Як була війна в 41-му році, то у 43-му вона обновилась, ця ікона. То були хлопці на квартирі, то там даже вони рамку порушили, та гвоздьом таким забито великим, отаким більшим, о! Обновилась половина, а половина була темна. І як я лежала оце з переломленою ногою, то не знаю, ніхто уваги не звертав туди. А як я вже стала ходить з табуреткою, давай же я хоч трошки шось повитираю. Стала витирать, дивлюсь – Боже! геть усей, геть уся світла. Я тоді гукнула Василя Матвійовича, кажу – ану подивись! ну новенька ікона, новенька. А він каже – а де ж те, шо було чорне? немає його. Отак ми подивилися, потом прийшли ці музейні работніки, я їм показала. Бо це скажуть – а! вона відьма! вона чародєйка! а в неї отаке го! Ну, я вірю дуже, я вірю в Бога! Ну то шо, я від себе цього не відкину. Вірив в нас усей рід. Усей рід! І дід, і прадід, і геть усі вірили, і я вірю!
— Віра Трохимівна, а як вона обновляється?
В.Т.: А я не знаю. Отоді, як ми в 43-му, то отако із того угла начало наче отака хвилька.
— І потрошки. Чи це було видно? чи просто?
В.Т.: Видно було, видно. Потому шо така хвилька, наче передвигається. Наче передвигається хвилька. І до половини вона дійшла, а хлопці взяли ж, шоб це побачити, і воно так і залишилось. А аж тепер зробилось геть усе світле. І даже половина серця тоді було темного, хрестик тільки був і рука, о! видні. А тепер стало геть усе видно.
— А чи ваша мати щось таке пам’ятала? чи вона часом розказувала про чудотворні ікони? або щось.
В.Т.: Вона не розказувала, а дід розказував, шо, як він служив в Одесі, то оцього хазяїна, шо держав двір, то якась була ікона тоже у дворі там у тому, взяли десь її там, шо як і ті чумаки тоже молилися Богу, і все, о! то шо обновилася Матір Божа. То це дід розказував так, о!
— Віра Трохимівна, чи ви пам’ятаєте, як були ще дівчинкою тоді, чи ви бачили старців, щоб ходили по селу?
В.Т.: Бачила.
— А як це було? це були жінки чи чоловіки?
В.Т.: Були й чоловіки, були й жінки, були й діти.
— Чи вони грали на чомусь?
В.Т.: Таких, шоб грали, я не бачила. А так ходили. А так ходили.
— Ходили, чи вони тільки просили, чи вони також часом співали?
В.Т.: Були такі, шо й співали, і то. Був якийсь руський у нас тут. Він у Бурлуку десь собі там квартірувався. То було всігда заходить до мого діда й плаче, шо у його вимерла вся сім’я з тіфу, а він залишився. І він каже – я не можу вернуться у свою Росію, у своє село те, де померли геть усі. Каже – я умру луче на чужині, о! То він було співає. Співає, все такі жалібні-жалібні пісні співав.
— Чи був він сліпий?
В.Т.: Нє! зрячий, тільки старий вже. Старий такий, немощний. То було співав. То добре помню, шо він було співає – “Ой умру я, умру я, похоронят мєня, і нікто нє узнаєт, гдє могіла моя”. Оце добре мені у памятку. І оце заспіває, і тоді плаче! Просто люди давали із жалості, шо старий уже такий, нємощна людина, нікому не потрібна. То він там у Боровиковому пристав, бабка жила собі сама. То він уже оце ходить просить, її годував.
— Ті, інші старці, чи вони часом ходили, щоб чоловік і жінка, і співали? Чи сліпі?
В.Т.: Це були чоловік і жінка, ну не знаю, звідкіля вони були. Сліпі обоє, о! то співали. Співали, й давали люди їм. Ходила дитина з ними. А чия дитина, чи їхня? Знаєте.
— Чи ви пам’ятаєте, чи вона також співала щось?
В.Т.: Нє! дитина не співала. Дитина собі, воно натомиться. Як вони й співають, то гурт там збереться або шо, то дитина та сидить куняє. Воно втомлене.
— Чи ви не пам’ятаєте, що вони співали?
В.Т.: Співали всігда жалібні пісні, жалібні пісні співали, о! А оці то співали, знаю, всігда співали вони Шевченкову “Тополю”.
— Ці чоловік і жінка?
В.Т.: Да, чоловік і жінка. Ми так казали, шо чоловік і жінка. А може то брат і сестра, а може хто й зна! То всігда було співають, шо “По діброві вітер віє”. Всігда було співають!
— А релігійні пісні не пам’ятаєте, щоб вони співали такі?
В.Т.: А співали якісь і релігійні, ну я їх не пам’ятаю. Не пам’ятаю.
— А чи були після війни ще старці? чи ви бачили?
В.Т.: Після війни? після війни голод. То не були старці, а голодающі ходили. Ходили голодающі. Бо мені Людмила Іванівна Батрачка, бувша голова сільради як сказала в магазині, шо її аби піти голосувать за Бандеру, о! то я думала, якшо я завтра її побачу, то я їй скажу, шо аби мені написали Бандеру і Лєніна, я б за їх обох голосувала. Бо тоді хотілося Лєніна, партію, а мені хотілось на Бандеру, бо я його не знала, а хотілося, у западну я їздила 6 раз. Міняла там хліб за шо було. В мене шинель була, а я з неї пошила жакет, і я його одвезла в западну, виміняла хліба. Бо голод, голодающі були, о! Дитина сидить на припічку, а Толя мій, той, шо полковнік, пішов у школу і пухлі ноги. А мати його приїхала з двома дітьми, мати. То мати й вмерла під тином (плаче).
— Це вже в 47-му, правда?
В.Т.: Да. А я носила їм їсти дать, думала, де вона?
— Віра Трохимівна, сидіть, сидіть! Віра Трохимівна, чи в 30-х роках уже весілля були коротші, ніж раніше, чи ні? як у вашому селі? скільки днів було нормальне весілля?
В.Т.: Весілля залежало від урожаю. Якщо гарний урожай, то й весілля довше. Бо є хліб, є до хліба. То гуляли і дівич – вечір, о! І в неділю. І циганщина в понеділок. В общем, все залежало від самого людського життя.
— Чи було таке, чи ви може чули, щоб родичі одружувались між собою?
В.Т.: Це був такий случай, це мама розказувала, но уже їх немає. Це оці от Скрипники, о, шо узяли двоюрідних.
— Чи люди трошки засуджували це?
В.Т.: Люди засуджували дуже це. Дуже засуджували. Бо люди казали, шо їм життя в сім’ях не буде, і все. І дійсно, в сім’ях у їх весь час негаразди. Негаразди.
— А чи трошки раніше, як би, може ви пам’ятаєте із материних розповідей, чи що, чи раніше розлучалися так як би, до колективізації? чи було багато розлучень? чи можна було розлучитися?
В.Т.: Рідко. Рідко було. Це дуже засуджувалось.
— А потім вони могли одружуватись другий раз? ті, хто розлучувався.
В.Т.: Ну да!
— А де ховали в вашому селі померлих зазвичай родичів?
В.Т.: На кладовищі!
— Одне було кладовище на селі?
В.Т.: Одне це, де осьо, де технікум, то там була церква. А це було одне кладовище. Не ховали нігде по городах.
— Не ховали?
В.Т.: Не ховали! і я прочитала в газетці, воно мені не наравиться все це. Ви знаєте, шо? нє? за його матір.
— А розкажіть, що це таке?
В.Т.: Ну, скрізь у книжках пишуть! Шо мати Тараса похована на кладбищі. І ким похована, який піп був, і все. А казали, шо вона там. Не знаю, це тре читать, спитать у начальства. Так як і спитать за пам’ятник, де діли? шо він у кожусі був українець. Де його діли? А було поставить коло музею, чи де, нехай буде собі. Це і скульптура. Це Терещенка робота, нашого ж земляка.
— А чи ви пам’ятаєте Терещенка? чи ви були знайомі з Терещенко?
В.Т.: Я харашо його знаю! це ми ходили в школу. В нашому класі 7-А, нас освободили. паралельні класи, ми стали ходить одні зранку, одні з півдня. А в нашому 7-му класі він працював, оце робив цього Тараса. І як його везли, знаю! Поробили ж такі сани, все! Всі чоловіки й жінки тягли ці сани, тягли! А та, Мурзи дочка, та вона це два роки да тільки померла. Оце Світлана, шо робить в 10-річці, та мати її несла портрет Шевченка в вишитому рушниці, а всі тягли. Тягли, і коли притягли, тягли й співали “Заповіт”. Я так не можу розказувать це бистро. Бо я як лежала оце з ногою, то я написала 3 зошити спогадів своїх. Бо Тамара Вікторівна казала – оддасте мені. Нє, не оддам я їх нікуди. Поки я жива.

На мапі