Всі записи
Усна історія

Варван Сергій Митрофанович, 1919 р. н.

c. Мізяківські Хутори Вінницького району Вінницької області
Інтерв’ю записала Валентина Борисенко

— Назвіться, будь ласка. Назвіться.

С.М.: Варван Сергій Митрофанович.

— Ви вчитель, так?

С.М.: Я вчитель.

— З якого ви року народження?

С.М.: 19-го, 1919-го року народження.

— І в цьому селі народились?

С.М.: В цьому селі народився. В цьому селі закінчив школу.

— Сергій Митрофанович, ви дуже цікаво там говорили про те, що в школі в вас почали викладати, от, в якому році? Десь в 27-му? Музику. Вчили грати на яких інструментах?

С.М.: Значить, це десь з 28-го року. Коли я прийшов в другий клас, то директор, ми з батьками приходили, то директор сказав, що хто здасть, хто хоче, щоб його син грав або на мандоліні, або на балалайці, або на гітарі, то здати по 2 рублі і помогти купити інструменти. Ну, батьки, в яких діти тягнулись до цього, здали. І сільська рада, чи колгосп, ну де там колгосп? Колгосп ше був там, не було, там було 25 десь, на 28-й рік там було не так багато ше. Сільська рада десь знайшла ше гроші і купили інструменти. Купили балалайки. Було 40 інструментів.

— 40 інструментів? 

С.М.: 40 інструментів.

— Це були що? Балалайки?

С.М.: Балалайки, гітари і мандоліни, да.

— І які мелодії вас вчили грати?

С.М.: Шо ми вчили? Ну, спочатку, спочатку нас вчитель, вчив нас грати вчитель Кремінський. От я казав, оце він міг приховати, но тим не мєнєє, знаєте, він вальси простенькі спочатку. Спочатку простенькі вальси, українські народні пісні, да. А потім, а потім вже складніші речі. Скажемо, «Амурські волни», ми грали вальс «Амурські волни».

— І ви виступали десь з цим ансамблем?

С.М.: Да, ми грали в селі. Тоді не було ше ніякого оркестру. Це було ще до року, а ми вже після року навчання, ми вже грали, як кажуть, непогано. Якісь збори робили, нас запрошували, і ми перед зборами грали, там танцювали. І да.

— А скільки в селі було до цього скрипалів? 

С.М.: Скрипалів? Ну, от вони кажуть, шо в їх там скрипаль, в нас тут два було. Ну, скрипалів 5-6 було.

— В селі було?

С.М.: Так, вони мали напарників з барабаном.

— А ви кажете, скільки скрипалів було?

— Більше їх було.

С.М.: Більше, да?

— Никита був, тоді Данило був, Сваний Савка був, Гапчук був скрипач. Вихрист.

— А чого він Вихрист називався?

— А він був єврей.

С.М.: Вони не хрестилися, вони євреї.

— А то були такі, шо й вихрещувалися?

— Їден був.

С.М.: Оце цей, оце цей кажуть, шо це так.

— І він скрипаль, да?

С.М.: Да-да-да-да-да! А син його Захар то був дуже хароший гармоніст. Захар, знаєте Захара?

— Знаю.

С.М.: Він дуже хароший гармоніст, це я знаю. Бо колись гості робили в нас, всю родину збирали, то його запросили, я помню, мабуть років 6, то він грав дуже гарно.

— І ви закінчили що? Сергій Митрофанович! 

С.М.: І так я грав спочатку на балалайці, потім на мандоліні, а десь в 9-му, 10-му класі я грав на гітарі. Нам пощастило, що після Кримінського в нас був в клубі, в клубі, но не завклубом, а масовик, і він взяв наш оркестр. Він був віртуоз на балалайці, а всі ті інструменти він знав. То ми грали на районній олімпіаді, тоді на обласну попали. І на обласній тоже харашо виступили.

— А що ви грали?

С.М.: Що ми грали? Ми грали, зараз, музикальний момент Шуберта ми грали. Там-та-да-дам-там-та (наспівує). Так, музикальний момент Шуберта грали. Вальс «Амурські волни». Ну, і, і віночок українських пісень.

— А хоч одна бандура була?

С.М.: В нас не було. В селі Хижинцях там був, там тоже бандуристи були, до цього часу ше там вони єсть. Може не оркестр, але грають. А в нас оці. А через 2 роки, десь у 30-му році купили духові, колгосп вже купив духовий інструмент, да, і вчив їх, учив їх цей Яків Підточений, потім попав, у нас оцей, я забув, як прізвище і імя, дуже, дуже грамотна музикально людина. І десь у 36-му році на олімпіаді ми зайняли друге місце, чи перше навіть місце, а духовий оркестр, наш духовий оркестр зайняв перше місце! Ну, двох оркестрів колгосп не міг послати на Всеукраїнську олімпіаду, і поїхав духовий.

— Сергій Митрофанович, я ще хотіла таке питання спитати — а ви в якому році одружувались?

С.М.: Я одружувався в 47-му році. 

— В 47-му році. Це мабуть тяжкі роки такі?

С.М.: Це були післявоєнні, так.

— А яке в вас було весілля?

С.М.: Ну, було весілля, я знаю.

— Жінка ваша з цього села? 

С.М.: Да, з цього.

— І як ви сватались? Розкажіть.

С.М.: Ви знаєте, шо в мене дружина, я взяв її із сином. Він тоже був вчителем, учителем, в армії він захворів туберкульозом, до війни в армії захворів туберкульозом, да, і він помер. Він тоже з Вінницького району. Ну, а пізніше, він мабуть ще в війну помер.

— Ну, ви якесь маленьке весілля робили, так?

С.М.: Так.

— А воно чимось відрізнялося?

С.М.: Ну, чим воно могло відрізнятися?

— То, що вона вже була одружена, ні?

С.М.: А тоді родилася дочка Татьяна, і син Віктор. Жили вони дружно.

— А ви хрестили своїх дітей?

С.М.: Чи ми хрестили своїх дітей? Хрестили. В мене є сестра, вона, мені повезло, в чому повезло? У неї не було дітей, і вони, і вони з мамою наших дітей до школи весь час. А піп був, по сусідству жив, коли відкрили після війни молитовний дом, будинок відкрили.

— А як хто дізнався в школі, шо ви похрестили дітей?

С.М.: А ви знаєте, що я вам скажу такий приклад, такий приклад. Значить, у нас була вчителька Кримінська, перша жінка того Кримінського, шо ото нас вчив грати. Вона на матері поставила хреста. Так, вона працювала тоже в нас разом.

— В школі?

С.М.: Да, десь в 46-му, чи 47-му році, да. То вона на матері поставила хреста. То її, то її районо звільнило з роботи.

— За те, шо поставила хреста на матері?

С.М.: Ну, із села написали, знаєте, шось там написали з села. Вона пішла в облвно, восстановили на роботу. Кажуть: «Зіна Яковна! Ідіть і працюйте, де ви працювали». Вона каже: «Нє! Я туда працювати не піду! А на Тарасівці, на окраїні туда села, є початкова школа, якшо, то призначіть мене туда». І її призначили туда, і вона так і працювала в нас.

— І ви вже не колядували?

С.М.: Я ж, коли Коляди були, то я був, то я був школяром. Ну ясно, шо колядував.

— Ходили колядувати?

С.М.: Ну, ви знаєте, що все-таки то було масово, і ніхто, і ніхто спинити не міг. Традиція є традиція. Я знаю, шо, ну шо, хто колядував? А виявлялося, шо всі колядували.

— Тобто, дозволяли колядувати?

С.М.: Ну, щоб сказати, що вони прискіпливо, це ж, а це ж Кримінський був син попа. Ну, йому треба було казать: «Дітки, не йдіть!» Іначе він не міг, розумієте? Але шоб так прискіпливо вже, то нє.

— А на Великдень? 

С.М.: І писанки вміли писати, да. І то яйця фарбували, ходили ми і хрестувати. Да, ну, це ж ігри були, ви понімаєте. Це вони харашо проходили, біля церкви ж Шума заплітали. Кругом дівчата співали, тако брались за руки, да.

— Дзвони дзвонять!

— Ну, це було, коли церква працювала?

С.М.: Ну, да.

— Але ше ж якісь співали, крім «Шума заплітайте»?

— А як же? Співали! Батько співали!

— А купальські?

— Про Купала? «На Івана Купайла».

— Ану, заспівайте!

— А Боже ти мій!

— Ви ж співали на Купала?

— А як же! Співала! Я вже забулася його. Знаю, шо «На Івана Купала». Купайла робили, ну я, шоб так дуже ходила.

— А коли перестали робити?

— Я знаю, коли його перестали! Чи ше діти його роблять.

С.М.: Ви знаєте, шо взагалі то за оці традиції не переслідували. За Купайла ніхто не приходив: «Чого ви тут?» Нє, не було!

— А що переслідували?

С.М.: Ну, тоді вже, скажімо, закрили церкву, вже тут церкви не було, і в нас церкви не було. Після війни, а при німцях то в тій церкві було. А після німців отам на Панаса зробили, і ходили туди до церкви, і молилися. Ну, шо це була за церква? Це була хата. І тоді всі ці традиції, вони не переслідувалися, абсолютно ні.

— А заставляли викидать паску свячену, чи ні?

С.М.: Нє! А шо ж! За це нє! За це не судили.

На мапі